Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!

Wolna polska?

wolna polska?

za 4 dni 150 lat od wybuchu powstnia styczniewego a nasz sejm nie chcie roku tego powstania SZOK!!!!!!!!!!!

pamietam w liceum (rok 85 lub 86) akadjamija z tej okazji a dzis mamy 25 lat wolność i co ani slowa o tym WIADZIA MILCZYSmile

Aganieszka Fijołek powiedział...

wolna polska?

za 4 dni 150 lat od wybuchu powstnia styczniewego a nasz sejm nie chcie roku tego powstania SZOK!!!!!!!!!!!

pamietam w liceum (rok 85 lub 86) akadjamija z tej okazji a dzis mamy 25 lat wolność i co ani slowa o tym WIADZIA MILCZYSmile

widziałem ostatnio wyniki ankiety na temat powstania styczniowego. Okazuje się że bardzo niewiele osób podtrafi podać datę powstania, a niektórzy wskazują że było to w czasie II wojny światowej

myślę że nie ważne czy sejm chce roku powstania czy nie. ludzie którzy interesują się historią i tak pamiętają....

Wiktor Stopa powiedział...

widziałem ostatnio wyniki ankiety na temat powstania styczniowego. Okazuje się że bardzo niewiele osób podtrafi podać datę powstania, a niektórzy wskazują że było to w czasie II wojny światowej

myślę że nie ważne czy sejm chce roku powstania czy nie. ludzie którzy interesują się historią i tak pamiętają....

Tak ale uwazam że sejm powinien zrobic TAKI ROK!!!!!!!!!!!!!!!!

Historię szczególnie własnego narodu należałoby znać. Dokładne daty zaśmiecają pamięć i nie każdy ma predyspozycje do ich zapamiętywania. Ważne, żeby mieć orientacyjne rozeznanie co do okresu czasowego w jakim dane wydarzenie miało miejsce. My jako Polacy jesteśmy narodem, który lubi zrywy patriotyczne i wtedy wspaniale się jednoczy. Pytanie, czy te zrywy patriotyczne pod nazwą powstań miały sens? Jestem pełna uznania i szacunku dla powstańców, ich heroizmu i bohaterstwa. Niestety, ale powstania przynosiły narodowi polskiemu więcej szkód niż pożytku. Konfiskaty majątków, zsyłki na Sybir, zwiększające się represje w stosunku do Polaków. Odnośnie Powstania Warszawskiego mam mieszane odczucia, czy w ogóle ono było potrzebne? Czy bohaterami, patriotami można nazwać ludzi (chodzi tu o organizatorów powstania), którzy z pełną świadomością wysłali młodzież i dzieci na pewną śmierć? Czy Oni nie powinni być osądzeni? Czy nie żal nam tych młodych istnień ludzkich? Nie zwalajmy winy na Armię Radziecką, że nie pomogła powstańcom, bo przecież powstanie było i przeciwko niej zwrócone.

Z tego co wiem to powstanie nie było przeciwko Armii Czerwonej. Powstańcy raczej liczyli na jej pomoc. A plan Burza przewidywał przejęcie władzy i powitanie Armii Czerwonej jako gospodarze. Polacy (Mikołajczyk) zabiegali nawet u Stalina o wsparcie powstania ale ten sie nie zgodził. Powstanie było ryzykowne i pewnie lepiej było go nie robić. Jednak trzeba pamiętać o desperacji ludzi - nawet tych u władzy - i o tym że jak się jest w środku czegoś to się wie mniej niż później historycy.

A z miejsc turystycznych to proponuję wyprawę do warszawskiego Skaryszaka - tam jest pomnik poległych pod Warszawą żołnierzy radzieckich - ciekawe miejsce.

Czasu GMT +1. Teraz jest 17:51.