Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!

Łódź

Ankieta: Łódź - miasto widmo?
11/01/2013 autor:

Czy Waszym zdaniem Łódź też jest taka?

"Zdaniem dziennikarza angielskiej bulwarówki Łódź to miasto, zrujnowanych, pustych kamienic, zamykanych masowo lokali, w którym biedacy tłoczą się w kolejce po chleb, a młodzi ludzie - na lotnisku z tanimi biletami do Anglii w ręku."

Tematy: łódź, miasto

mieszkałem w Łodzi parę lat. Miasto ma swój klimat ale równie dobrze może też robić za miasto-widmo. Punurych kamienic i ponurych typów tutaj nie brakuje a miasto nie ma pomyslu na siebie. Jeśli chodzi o ten agielski artykuł to jak zauważył polski ambasador - w Anglii też można znaleźć pijaków i obdrapane mury. Choć w Łodzi akurat tego pod dostatkiemSmile

Łódź jest miastem bardzo zaniedbanym. nie ma centrum i nie ma miejsca gdzie możnaby pójść na spacer. zwłaszcza w centrum

Jak to w Łodzi nie ma centrum? Unhappy Oczywiście, że jest. A co do spacerów to są parki np. Park Poniatowskiego, Sienkiewicza. A ulica Piotrkowska, latem całkiem nieźle się prezentuje. Smile

Łódź to miasto fabryczne i dlatego ma taki wygląd. Ale przed wojną było duzo ładniejsze - komuna nistety zrobiła swoje. Np. ul. Kościuszki była kiedys fajnym deptakiem z aleja pośrodku (jak w Częstochowie). Mozna znaleźć przedwojenne zdjęcia. No a potem wyburzyli częśc kamienic i poszerzyli ulicę. centrum Łodzi to chyba faktycznie piotrkowska, chociaż trudno powiedzieć w którym miejscu, bo nie ma na niej niczego charakterystycznego. Ale Łódź ma kilka innych fajnych miejsc jak Księzy Młyn, cmentarz na ogrodowej albo nawet skomercjonalizowana Manufaktura. Dlatego w ankiecie głosuję na nie.

Już myślałam, że wszyscy podzielają zdanie tego dziennikarzyny ale jednak są wśród nas ludzie obiektywni Smile Smile Smile

no to może ktoś napisze o jakimś fajnym miejscu w Łódzi? na razie mamy Manufakturę i rynek

Łódź ma swój klimat, niestety przez wielu jest on nie odkryty i brukuje planu rozwoju miasta. Co do ciekawych miejsc to np: Księży Młyn, ospisany już w portalu Kościół Mariacki, Łagiewniki - największy w Europie las miejski będący częścią Parku Krajobrozowego Wniesień Łódzkich i jeszcze wiele. Mam nadzieje, że Łódź wreszcie zyska należny jej blas. W ankiecie zdecydowanie głosowałem na nie !

polecam wszystkim album o Łódzi - naprawdę fajne zdjęciaSmile

http://wirtualnemapy.pl/foto/album/260/i-tak%C4%85...

Ja w Łodzi byłam prawie rok temu i od razu zakochałam się w Manufakturze-takich miejsc w naszym kraju mi brakuje. Ogólnie miasto zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, zupełnie nie rozumiem tego widma Wink 

Potrzebuję podróży jak tlenu!
www.wokoloswiata.blogspot.com

Mieszkałem w Łodzi 8 lat i zapewniam że miejsc "widmowych" jest  całkiem sporoSmile Łódź była bardzo ładnym XIX wiecznym miastem i swój styl zachowała aż do II wojny światowej - odsyłam do fotografii z tamtego okresu. Potem już było gorzej. W czasach PRL niszczono całe ciągi kamienic, a renowacje tego co zostało w dużej mierze zarzucono. Choć w tym okresie ludziom żyło się w Łodzi całkiem dobrze bo przemysł dawał zatrudnienie i przyzwoity poziom życia - nawet zwykłym pracownikom. Po 1989 roku wszystko zaczęło się sypać z fabrykami na czele. I nagle okazało się, że Łódź zupełnie nie ma pomysłu na siebie. Próbowano kreować Łódź z powrotem na miasto przemysłu jednak okazało się, że władze stawiają inwestorom takie warunki, że woleli wynieść się gdzie indziej (łódź straciła w ten sposób np. poważnych inwestorów z branży motoryzacyjnej). Był też pomysł na zrobienie z Łodzi stolicy kultury. Jednak i tutaj okazało się, że festiwale organizowane w Łodzi nie są w stanie sprostać wymogom miasta. I organizatorzy zaczęli się z Łodzi wynosić. 

Skutek tego jest tak że Łódź straszy. Poza Manufakturą trudno tutaj wskazać jakieś reprezentacyjne miejsce. Piotrkowska poszarzała po remoncie z lat 90. Zresztą wystarczy zejść w którąś z bocznych uliczek żeby zobaczyć prawdziwe łódzkie klimaty - z ponurymi bramami i nie mniej ponurymi lokatorami. Miasto przyciąga tylko koneserów historii przemysłu i miłośników architektury - podobno secesyjnej (choć fachowcy twierdzą że secesja to nie jest). Obcokrajowcy w większości o takim mieście nie słyszeli (choć słyszeli o Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie). Nawet liczne wycieczki z Izraela, które przyjeżdżają zwiedzać Radegast nie wjeżdżają do miasta, nie zatrzymują się tu nawet na obiad.

Łódź bezsprzecznie ma swój klimat. Kilka lat temu David Linch bardzo przychylnie wypowiadał się o Łodzi i chciał tu nawet kręcić film. Jak się obejrzy filmy Lincha to łatwo zrozumieć co takiego mogło go zafascynowac w tym mieścieSmile

Ale póki władze będą prowadzić taką politykę jak dotychczas (a właściwie jej nie prowadzić) Łódź będzie sobie dryfować, a pasażerowie będa łapać się na inne statki - podobno z miasta wyjeżdża na stałe kilkadziesiąt osób dziennie.

Jest gro ludzi, którym Łódź kojarzy się jedynie z ulicą Piotrkowską, Manufakturą i filmam "Ziemia obiecana". Łódź to w dalszym ciągu miasto wielokulturowe i nie tylko szare ale posiadające swój klimat, charakter i zabytki. Ciekawe są łódzkie podwórka, niektóre zaskakują np. wchodzi się na podwórko, a z niego na następne podwórko i ku naszemu zaskoczeniu stoi tu mała synagoga , bo żydzi lubili mieć wszystko co im potrzebne w pobliżu. Łódzkie zabytki to: Pałac Scheiblera z Muzeum Kinematografii, Willa R. Richtera z Rektoratem Politechniki Łódzkiej, Pałac Oskara Kona z siedzibą łódzkiej "Filmówki", Archikatedra Łódzka wzorowana na katedrze Notre Dame w Chartres, Kościół Jezuitów, Cerkiew  Św. Aleksy i Jerzy przekształcona w kościół, Pałac M. Poznańskiego z Muzeum Sztuki, Willa Herberta to muzeum wnętrz fabrykanckich, Mauzoleum Heinzlów,  Pałac Heinzla - mają tu siedzibę: Urząd Miasta Łodzi, Urząd Wojewódzki, Prezydent Miasta oraz Wojewoda łódzki., Fabryka Geyera z Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Beczki Grohmana to wejście do tkalni, zaniedbane i niszczejące, Mauzoleum Poznańskiego, Kaplica Scheiblera, ponoć to największe dzieło architektury cmentarnej.

Ta synagoga w podwórku paradoksalnie przetrwała dzięki Niemcowi. Hitlerowcy chcieli ją spalić ale obok był skład papieru prowadzony przez Niemca. I ten Niemiec interweniował i władz niemieckich bo się bał o swój papier. A potem sprawa sie rozmyła, synagoga nie rzucała się w oczy i dzięki temu przetrwała wojnę.

Łódź ma szlak bajkowy - "Łódź Bajkowa". Na szlaku tym są pomniki bohaterów ulubionuch przez dzieci  bajek. Są następujące rzeźby: Misia Uszatka, Małego Pingwina Pik-Poka, kota Filemona i Bonifacego, Piotreka i jego psa z filmu Zaczarowany Ołówek, Plastusia, Trzy Misie, Maurycego i Hawranka oraz Wróbelka Ćwirka.

Ja odwiedziłam Trzech Misiów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy ul. Piotrkowskiej 282 (na tyłach Białej Fabryki Geyera)

Łódź jest ogólnie zaniedbana, ale wiele zmnia się tam na plus. Trudno odwrócić znieszczenia postepujące przez kilkadziesiąt lat w kilka lat. Jednak ma ona swój urok, dostrzeżony nawet przez słynnego Lyncha. Znajdźcie nocleg na www.edom.pl i znajdźcie swoje ulubione miejsca w Łodzi Wink

Czasu GMT +1. Teraz jest 18:11.