Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Ostatnio wyświetlane przez
  • Elżbieta Głąb
  • Stefan Cebula
  • Zbigniew Głąb
  • Andrzej Dzirba

Trans-Syb

Ostatnio interesuje mnie temat koleji transsyberyjaskiej. Relacje osób, mające (nie)przyjemność takiej podróży, miasta będące punktami na trasie, a także zmieniająca się fauna i flora wraz z kolejnymi stacjami. Oto garść ciekawostek:


Kolej przemierza: 2 kontynenty, 89 miast, 16 dużych i setki małych rzek. Przemierzając Europę pokonuje 1777 km (jest to 19,1 % całej trasy Kolei Transsyberyjskiej), natomiast na obszarze azjatyckim przebiega przez 7512 km (80,9 % całej trasy). Jako symboliczną granicę przyjęto kilometr 1778 w pobliżu miejscowości Pierwouralsk. W tym miejscu znajduje się pomnik wyznaczający granicę dwóch kontynentów.


Trasa Kolei Transsyberyjskiej prowadzi również przez obszar 14 jednostek administracyjnych (oblast) i 3 regionów (kraj). Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć tabliczki oznaczające ich granice.


Spośród mijanych w trasie 89 miast, pięć z nich liczy ponad 1 milion mieszkańców. Należą do nich: Moskwa, Perm, Jekaterynburg, Omsk i Nowosybirsk. Są to zarazem pierwsze większe mijane miasta na trasie. Prawie 1 milion mieszkańców posiada Krasnojarsk (930.000). Oczywiście do milionowych miast zaliczają się również Harbin i Pekin, które można zobaczyć jadąc jednym z dwóch głównych odgałęzień Kolei Transsyberyjskiej.


Na trasie wybudowano mosty na 16 wielkich rzekach. Zaliczamy następujące rzeki: Wołga, Wjatka, Kama, Tobol, Irtysz, Ob, Tom, Czulym, Jenisej, Oka, Selenga, Seja, Bureja, Amur, Chor i Ussuri. Najszerszą z nich w miejscu przebiegu torów kolejowych jest rzeka Amur o szerokości prawie 3 km. W wypadku większości pozostałych rzek tory kolejowe zostały przeprowadzone w ich węższych partiach, mierzących zazwyczaj około 1 km. Najbardziej kłopotliwą jest jednak rzeka Chor niedaleko Chabarowska, której woda podczas wiosennych powodzi może powstać z koryta nawet na wysokość 9 m


Kolej transsyberyjska jest najdłuższym na świecie odcinkiem kolejowym zasilanym bez przerwy prądem. Jest ona jednak zasilana zarówno prądem stałym, jak i zmiennym, w zależności od danego odcinka.

   lubi to.
Zbigniew Głąb
O podrózy koleją Transsyberyjską: http://wirtualnemapy.pl/artykuly/208/z-wizyt%C4%85.. .
  • 17/06/2013
  • ·
  • Lubię
  • ·
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej