Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Ostatnio wyświetlane przez
  • Stefan Cebula
  • Andrzej Dzirba

Święto flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów: białego i czerwonego. Po raz pierwszy kolory te zostały wprowadzone jako barwy państwowe w 1831 roku. Flaga o takim wyglądzie oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni tj. rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła, niż tła.
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to  tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL  2 maja był nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta Konstytucji 3 Maja. Za to 3 maja był świętem kościelnym, jakiejś tam matki boski - nie pamiętam jakiej. Ci to potrafią wykorzystać każdą okazję.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w  innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.
Tematy: Święto 2 maja
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej