Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Ostatnio wyświetlane przez
  • Stefan Cebula
  • maria Dzirba
  • Berenika Seryczyńska

Święto Pracy czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy,

Święto Pracy czyli  Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku.  W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950roku.
1 Maja jako święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z 1 maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Fatalne warunki pracy, niskie płace i praca do dwunastu godzin na dobę przyczyniły się do strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, który został krwawo stłumiony.
Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się  wbrew woli zaborców. Rozkwit obchodów pierwszomajowych nastąpił za czasów PRL. Uczestnictwo w pochodach dla młodzieży szkolnej i pracowników zakładów w większości bywało obowiązkowe. W dużych aglomeracjach nie wszyscy nawet chętni dostępowali zaszczytu uczestnictwa w pochodach. Przez pięć lat studiów tylko raz szłam w pochodzie pierwszomajowym z Politechniką Warszawską i było to wtedy swego rodzaju przeżycie. Po podjęciu pracy na dużej budowie i osiedleniu się w małym mieście, byłam ciekawa jak też tam wyglądają pochody i nie przymuszana przez nikogo poszłam z całą rodziną. Było to atrakcją dla dzieci. Co najciekawsze to moje wspomnienia z lat szkolnych dotyczące 1 Maja,  to nie pikniki, imprezy, zabawy tylko popołudniowe sadzenie ziemniaków, jeśli nie była to niedziela.
W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 r. jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.

   lubi to.
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej