Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Ostatnio wyświetlane przez
  • maria Dzirba

Z dalekiego wschodu

Kończy się kwiecień, a my obserwujemy dopiero co zieleniące się drzewa w parku, oraz wolno pączkujace krzaki. O kwiatach nikt narazie nie mówi, prawdopodobnie pojawią się w swoim czasie (albo trochę później..)


Mieszkańcy Japonii mają natomiast pewien bardzo interesujący zwyczaj podziwiania urody kwiatów, w szczególności kwiatów ozdobnych wiśni. Nazywany jest Hanami, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "oglądanie kwiatów" - praktykowane jest od kilkuset lat i cieszy się w Japonii ogromną popularnością. Kwitnienie wiśni trwa od jednego do dwóch tygodni, zazwyczaj w marcu lub kwietniu, jest relacjonowane przez media i wyczekiwane przez większość Japończyków.


W okresie kwitnienia wiśni tysiące ludzi zapełniają parki, bawiąc się pod ukwieconymi drzewami, przy czym niekiedy zabawa przeciąga się do późnych godzin nocnych. Dla ponad połowy terytorium Japonii dzień kwitnięcia wiśni zbiega się z początkiem roku szkolnego oraz roku podatkowego, w związku z czym uroczystości otwarcia często rozpoczynają się od Hanami. Najlepsze miejsca w parkach zajmowane są na kilka godzin, a niekiedy nawet na kilka dni przed samym wydarzeniem. W miastach takich jak Tokio popularne są nocne zabawy pod drzewami wiśni, czyli tzw 'nocna sakura').


Prognoza kwitnienia czyli tzw front sakury, ogłaszana jest co roku przez Japońską Agencję Meteorologiczną i z uwagą śledzona przez osoby planujące hanami. Pierwsze wiśnie kwitną na subtropikalnej wyspie Okinawa; na wysuniętej najbardziej na północ wyspie Hokkaido kwitną dużo później. W większości wielkich miast, jak Tokio, Kioto czy Osaka, pora kwitnienia wiśni przypada na przełom marca i kwietnia. Tak telewizja, jak i gazety, uważnie śledzą „front sakury”, w miarę jak przesuwa się on z południa na północ.


Cóż, nie bez przyczyny Japonia nazywana jest krajem kwitnącej wiśni. Smile

Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej