Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Ostatnio wyświetlane przez
  • Andrzej Dzirba
  • Zbigniew Głąb

Lednickie spotkania

Już 1 czerwca tego roku, na Polach Lednickich będą miały miejsce kolejne spotkania młodych z całej Polski.  Inicjatywa ma (przynajmniej, jak dla mnie ) integracje młodzieży katolickiej i jest to swoisty ewenement w skali Europy, z uwagi na spontaniczny charakter corocznych spotkań.


 


A odbywa się to tak:


Młodzi ludzie od rana zbierają się na Polach. Zanim rozpoczną się uroczystości mogą przystąpić do spowiedzi, odbywają się próby tańca i śpiewów. Po południu zostają wprowadzone relikwie św. Wojciecha i następują nabożeństwa (zależnie od tematu spotkania). Wieczorem odprawiana jest msza św., transmitowane lub odczytywane przesłanie papieża. Każdy uczestnik otrzymuje śpiewnik, świeczkę i symbole lednickie (nawiązujące do tematyki spotkania, innej co roku).


Nieodłącznym elementem ceremonii są śpiewy lednickie specjalnie komponowane na tę uroczystość m.in. przez Jacka Sykulskiego, Piotra „Żarówę” Ziemowskiego i Marcina Pokusę. Od pierwszego spotkania śpiew prowadziła schola lednicka, wykonująca śpiewy wielogłosowe, a od 2001 roku również zespół góralski Siewcy Lednicy. Lednica co roku zrzesza tysiące młodych ludzi. Od kilku lat wręczane są też specjalne stypendia lednickie za szczególne osiągnięcia dla młodych ludzi lub jako pomoc w rozwoju ich talentów.


W nocy odbywa się nabożeństwo; może to być różaniec lub droga krzyżowa. Jego nieodłącznymi elementami są śpiewy, tańce, występy baletu, procesje przedstawicieli określonych zawodów, mieszkańców określonych regionów itp. Wprowadzana jest Ikona Chrystusa Przemienionego, następuje wybór Chrystusa, adoracja Najświętszego Sakramentu. Ostatnim elementem jest błogosławieństwo na rozesłanie i w końcu przejście przez bramę-rybę jako symboliczny gest wyboru Chrystusa.

Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej