Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Ostatnio wyświetlane przez
 • Adam Checinski
 • Adam Zawisny
 • Katarzyna Ankalime Głąb
 • Stefan Cebula
 • Andrzej Dzirba
 • Zbigniew Głąb

Polska (mało) mobilna

Jadąc w jakieś miejsce dobrze byłoby mieć ze sobą przewodnik. Najlepiej taki, w którym jest dużo informacji. No i taki, który nie zabiera dużo miejsca. Od razu nasuwa się myśl: aplikacja turystyczna na telefon. Proste, łatwe i wygodne. Jednak nie do końca. Tym razem będzie o usterkach i problemach z polskimi aplikacjami turystycznymi. autor zdjęcia: gillyberlin. źródło


 


Zrobiłem krótki przegląd aplikacji turystycznych na androida. W google play znalazłem około 30 aplikacji, które w jakiś sposób odnosiły się do Polski. Z tego 21 dotyczy zawężonych obszarów jak województwa, miasta i gminy. Pozostałe to aplikacje ogólne o Polsce. Te sobie darowałem wychodząc z założenia (nie wiem czy słusznego), że aplikacje regionalne będą bardzie szczegółowe.


Przetestowałem kilka (nie napiszę jakich, żeby nikogo nie zrażać) a także przejrzałem możliwości aplikacji i opinie użytkowników. I oto jaki obraz się wyłania.


Aplikacje mają kilka podstawowych problemów. Pierwszy jest taki, że nie wszystko działa poprawnie. Aple się wieszają, zamykają w nieodpowiednim momencie, wchodzą w ślepe zaułki. W komentarzach użytkowników i programistów można prześledzić w niektórych przypadkach rozwój i poprawianie jakości oprogramowania. Jest to jednak kategoria subiektywna i zależy od wielu czynników takich jak oprogramowanie telefonu, sam aparat czy wreszcie umiejętności użytkownika - więc się nie czepiam, choć sam kilka razy się naciąłem.


Drugi problem to mała liczba informacji w poszczególnych aplikacjach. Tu już robi się trudniej. W większości przypadków (jeśli nie we wszystkich) trafiamy na informacje pobieżne i trochę "plastikowe". Bardziej dowiemy się co gdzie się znajduje, niż uzyskamy wiedzę o konkretnych miejscach (ta często ogranicza się do kilku podstawowych zdań). Wydaje się, że póki co aplikacje raczej nie zastąpią pełnego przewodnika. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb i nastawienia. Niektórym wystarczy informacja, że np. tu i tu znajduje się muzeum, a zwiedzą je sobie sami. Inni woleliby zwiedzić to muzeum przez telefon. 


Kolejny problem to przestarzałe informacje. Trzeba zauważyć, że powstanie większości apli było jednorazową akcją, np. zamówioną przez miasto w ramach dofinansowania projektu unijnego. Powoduje to, że raz zebrane informacje nie zostają aktualizowane lub są aktualizowane rzadko. Problem pojawia się w aplikacjach, które oferują rozkłady jazdy lub informacje o bieżących wydarzeniach - np. koncertach, imprezach itp. Zdarza się, że promowanym wydarzeniem jest impreza sprzed kilku miesięcy, a linia autobusowa dawno zmieniła trasę.


Ostatnia kwestia wypływa z poprzedniej. Chodzi mianowicie o aktualizację aplikacji. Na 21 apli tylko 10 zostało zaktualizowanych w jakikolwiek sposób w ciągu ostatnich kilku miesięcy. I były to najczęściej aktualizacje techniczne. Warstwa informacyjna jest rozwijana w mniejszym stopniu.


Jest jeszcze sprawa dodatkowa: "pokrycie" aplikacjami terytorium Polski. Na razie wygląda to wyspowo. Przoduje Kraków, który ma co najmniej 4 aple. Dalej Dolny Śląsk i Pomorze. Trochę Polski centralnej. Jest Wielkopolska. Słabo ze ścianą wschodnią, znalazłem tylko jedną aplikację - o Białymstoku.


Wszystkie powyższe uwagi skłaniają do tego, że w świecie polskich aplikacji mobilnych jest jeszcze wiele do zrobienia. Nie oznacza to jednak, że jest beznadziejnie i nie należy korzystać z tego co jest dostępne. Niektóre aple są ciekawe, ładne i naprawdę fajne. Dobra wiadomość jest też taka, że prawie wszystkie są bezpłatne. No i oczywiście jestem pewien, że nie zobaczyłem wszystkich - oferta jest dużo większa - nie tylko googlem człowiek żyje. 


Z testowanych aplikacji na razie żadna mnie nie zachwyciła. Dlatego zapraszam wszystkich do dzielenia się swoimi doświadczeniami i namiarami na wartościowe aplikacje pomagające zwiedzać Polskę. 


Póki co z takich najprostszych proponuję aplę o warszawskiej Pradze. Jest skromna ale ładnie zrobiona. Można spokojnie odbyć z nią wycieczkę i zobaczyć co jest po drugiej stronie rzeki.

   lubi to.
Andrzej Dzirba
niezłe koniecznie muszę kupić tel z systemem androida ... bo na mojej nokii nic z tego pewnie nie będzie działać
 • 6/01/2013
 • ·
 • Lubię
 • ·
Bartek Niedźwiedzki
no niestety. ale pewnie są jakieś aple po windowsa
 • 6/01/2013
 • ·
 • Lubię
 • ·
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej