Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Bartek Niedźwiedzki
Autor
Kategorie
Podróżowanie i transport / Niezbędnik / Dla lubiących zwiedzać /
Mapy
Powiększ mapę

Jazda bez ograniczeń

Jazda bez ograniczeń

W których krajach nie ma ograniczeń prędkości? Jaka jest historia ograniczeń i gdzie można poruszać się najszybciej? Zapraszam na krótką wycieczkę po świecie.

Każdy oczywiście chciałby dojechać do celu jak najszybciej. I jak najbezpieczniej. Pozornie nie da się pogodzić jednego z drugim, choć nie jest to tak do końca oczywiste. Najlepszym przykładem jest tutaj spadek liczby wypadków na bocznych drogach, tuż po otwarciu autostrady z Łodzi, a właściwie ze Strykowa, do Warszawy (na samej autostradzie zginęła ponoć do tej pory tylko jedna osoba).


Ale po kolei. Pierwsze ograniczenie prędkości na świecie wprowadzili Brytyjczycy w latach 60. XIX wieku. Redukowało ono maksymalną prędkość pojazdów niekonnych do 10 mil na godzinę (16 km), w terenie miejskim do 2 mil (3 km), a na wsiach do 4 mil (6 km). Oczywiście tam, gdzie zaczęły się ograniczenia, zaczęły się i mandaty. Pierwszym historycznym kierowcą ukaranym za przekroczenie prędkości był siłą rzeczy Anglik — niejaki Walter Arnold z East Peckham w Kent.

Galerie

1261914_32847728
1225783_28603891
800px-Antique_New_Hampshire_speed_limit_sign
   lubi to.
Zbigniew Głąb
przypomina mi się opowieść jednego dziennikarza o tym jak z kolegą na początku lat 90. wieźli telewizory z Niemiec maluchem. Mieli dwa z tyłu na siedzeniu. I jakoś tak wyszło że się zagapili na autostradzie i przejechali zjazd. żeby zaoszczędzić na paliwie postanowili zawrócić na pasie zieleni. Kier...
  • 4/02/2013
  • ·
  • Lubię
  • ·
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej