Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Zbigniew Głąb
Autor
Kategorie
Dla lubiących zwiedzać / Ludzie / Atrakcje turystyczne /
Mapy
Powiększ mapę

Pieskowa Skała czyli gniazdo rozbójników

Pieskowa Skała czyli gniazdo rozbójników

Pieskowa Skała to ewenement w skali kraju. Jeden z najstarszych zamków w Polsce przetrwał wiele dziejowych zawieruch, a jego mury widziały już niejedno. W dużej mierze za sprawą rodu Szafrańców.

Początki zamku nie zostały do końca wyjaśnione. Pierwsza pewna wzmianka pochodzi z 1315 roku z dokumentu Władysława Łokietka, gdzie przy okazji lokacji wsi przez niejakiego Mikołaja wymieniono także zamek w Pieskowej Skale. Tradycja mówi o istniejącym wcześniej w tym miejscu grodzie, co jednak nie zostało w żaden sposób potwierdzone. Możliwe, że wzmiankę z 1315 roku należy wiązać z fortyfikacjami wzniesionymi przez Henryka Brodatego w niedalekiej wsi Sułoszowa, który zbudował je w trakcie walk o tron krakowski. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że budowniczym zamku (w obecnym miejscu) był syn Łokietka - Kazimierz Wielki. 


Zamek był jedną z fortyfikacji na szlaku Orlich Gniazd, które miały chronić granicę ze Śląskiem. Jest on najlepiej zachowaną budowlą w całym łańcuchu, co zawdzięcza licznym remontom, a także sporej dozie szczęścia.


W 1377 roku budowla przeszła na własność Piotra Szafrańca.

Galerie

DSC_0013
DSC_0012
DSC_0009
DSC_0007
DSC_0008
DSC_0006
DSC_0003
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej