Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Agnieszka Luba
Autor
Kategorie
Kultura /
Mapy
Powiększ mapę

Śladami wieszcza-Krzemieniec i Liceum Krzemienieckie.

Śladami wieszcza-Krzemieniec i Liceum Krzemienieckie.

Krzemieniec na Wołyniu to miasto ciekawe zwłaszcza w kontekście kulturowo-edukacyjnym. Jest to miejsce ważne ze względu na prężnie funkcjonujący tam w dwudziestoleciu międzywojennym ośrodek naukowy, jakim było Liceum Krzemienieckie.

Do tej pory  odbyłam dwie podróże na Ukrainę. Pierwszy mój wyjazd poświęciłam badaniu różnorodności religijnej w tym kraju, podczas drugiego pobytu wraz z przyjaciółmi z liceum podróżowaliśmy śladami łączników kulturowych między Polską, a Ukrainą. Do miejsc, gdzie wpływy polskie stykają się z tożsamością ukraińską, gdzie ta tożsamość jest współkształtowana należy przede wszystkim Krzemieniec.


Polskim centrum kulturowo-edukacyjnym było założone przez Tadeusza Czackiego Liceum Krzemienieckie, które w okresie międzywojennym kształciło inteligencję. Doskonała kadra nauczycielka, starannie przygotowany program nauczania oraz restrykcyjne wymogi akcesji do szkoły składały się na coraz lepiej wykształconym absolwentów, którzy kończąc szkołę zasilali kadry inteligencji II Rzeczypospolitej.

Tematy: Krzemieniec, Wołyń

Galerie

P4190701
P4190690
P4190686
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej