Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Jolanta Antonina
Autor
Kategorie
Dla lubiących zwiedzać / Dla globtroterów / Przyroda / Atrakcje turystyczne / Podróżowanie i transport /
Mapy
Powiększ mapę

Gruzińskie skalne miasta

Gruzińskie skalne miasta

Początkowo pełniła funkcje wojenne - to tu armia miała swoją twierdzę. Potem królowa Tamar przekształciła kompleks w klasztor. Mowa tu o mieście-klasztorze Wardzia, znajdującym się w południowej Gruzji w regionie Samcche-Dżawachetia.

Obecnie można tu zwiedzać cerkiew Wniebowzięcia NMP, gdzie znajdują się dobrze zachowane freski z XII wieku – przedstawiające króla Jerzego III (to pod jego rządami rozpoczęto tworzenie głównych zabudowań) i królową Tamar. To wydrążone w skale miasto składało się najpierw z około 3 tysięcy komnat położonych aż na 13 poziomach! W Wardzi mieszkało około 20 tysięcy ludzi, choć mogło pomieścić dwa razy więcej (podczas zagrożeń schodzili się tu okoliczni mieszkańcy). Pełniło funkcje ważnego ośrodka polityczno-religijno-kulturowego. To tu królowa Tamar pobłogosławiła swoją armię przed walką z sułtanem Ruchuddinem, a także tu witała armię Dawida Sosłana po odniesionym zwycięstwie. Problemem jednak była woda – żeby ją przetransportować do miasta, trzeba było przebyć aż 3,5 km przez skalisty teren.

Galerie

Upliscyche
Wardzia
Wardzia
Elżbieta Głąb
Nie widziałam skalnych miast w Gruzji ale oglądałam na Krymie. Idea jest podobna, pomieszczenia i ciągi komunikacyjne wydrążone w skałach. Przepiękne monastyry też wydrążone w skałach i funkcjonujące do dziś można odnaleźć. Pełniejszy obraz skalnych miast przybliżą zdjęcia z Krymu z Czufut-Kale oraz...
  • 1/03/2014
  • ·
  • Lubię
  • ·
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej