Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Zbigniew Głąb
Autor
Kategorie
Kultura / Dla lubiących zwiedzać /
Mapy
Powiększ mapę

Poszukiwanie zaginionego grodu

Poszukiwanie zaginionego grodu

Kiedy w 1943 roku hitlerowcy postanowili zniszczyć żydowski cmentarz w Lutomiersku pod Łodzią, nikt nie spodziewał się, że działania te przyczynią się do ważnego odkrycia archeologicznego i pośrednio staną się przyczyną nierozstrzygniętego sporu naukowego.

Robotnicy, którzy w 1943 roku prowadzili „prace” na cmentarzu położonym w południowo – wschodniej części miasta ok. 500 m na wschód od rynku pomiędzy drogami do Łodzi i Pabianic (pomiędzy dzisiejszymi ulicami 3 Maja, Lipową i Kochanowskiego), dość szybko odkryli tam przedmioty, które nie powinny stanowić standardowego wyposażenia grobów żydowskich. 


Odnalezione uzbrojenie pochodzenia skandynawskiego miało rodowód średniowieczny, a jego germańskie pochodzenie stanowiło dla okupanta niezbity dowód o pradawnej przynależności tych terenów do naszych zachodnich sąsiadów. Prawdziwe badania przeprowadzono jednak dopiero po wojnie i zajęli się nimi polscy archeolodzy. 


W wyniku wykopalisk archeologicznych, przeprowadzonych pod koniec lat 40. XX wieku, odsłonięto wczesnośredniowieczne cmentarzysko o wymiarach ok. 100 na 50 m.

Tematy: Lutomiersk, gród, zamek

Galerie

IMG_7161
IMG_7151
IMG_7147
IMG_7145
IMG_5586
  i   lubią to.
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej