Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Andrzej Dzirba
Autor
Andrzej Dzirba

początkujący turysta - oddaję się wirtualnym podróżom z pasją

Kategorie
Ludzie / Sport / Kultura /
Mapy
Powiększ mapę

Aikido – kwintesencja Japonii

Aikido – kwintesencja Japonii

„Aikido (jap. 合気道 aikidō, w dawnym zapisie 合氣道) – japońska sztuka walki skodyfikowana przez O Sensei'a Morihei'a Ueshibę pod koniec dziewiętnastego i na początku dwudziestego wieku”. Jakim jednak ambasadorem japońskiej kultury jest dzieło Ueshiby?

„Aikido (jap. 合気道 aikidō, w dawnym zapisie 合氣道) – japońska sztuka walki skodyfikowana przez O Sensei'a Morihei'a Ueshibę pod koniec dziewiętnastego i na początku dwudziestego wieku”. Tyle wikipedia. Aikido stało się jedną z najpopularniejszych japońskich sztuk walki na świecie. Jakim jednak ambasadorem japońskiej kultury jest dzieło Ueshiby? Japonia widzimy często jakby ciągle była zanurzona w okresie feudalnym – jako kraj, w którym na każdym kroku spotkać można samurajów i gejsze.


Tymczasem Japonia to różnorodność. Kraj ten do XIX wieku zamknięty był na cywilizację zachodu, a do niedawna odseparowany nawet od swoich sąsiadów. To również kultura pracowitości kaizen, budynki wielkich korporacji, centrum niesamowitego postępu technicznego i dokładności. Japonia to także różnorodność obyczajowa nieznana w Europie.

Tematy: Aikido, Japonia, Tokio

Galerie

ueshiba
Andrzej Dzirba
BTW - jeśli kogoś zainteresowałem to warto zajrzeć do poniższego linku - to pokaz kenjutsu szkoły Kashima Shin Ryu - właśnie tego można uczyć się w opisywanych szkołach

http://www.youtube.com/watch?v=CnoDmSENWxY
  • 7/12/2012
  • ·
  • Lubię
  • ·
Andrzej Dzirba
Dostałem właśnie dodatkowe komentarze odnośnie aikido od Andrzeja Bazylko, którego szkołę wymieniłem na końcu. Zacytuję w całości i bez edycji - będzie najlepiej, bo to cenne uwagi:

" Piszesz o jo i tanto po wspomnieniu Kashima Shin Ryu, a to bardziej dotyczy aikido. Kashima poza mieczem to np. yari...
  • 2/01/2013
  • ·
  • Lubię
  • ·
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej