Zarejestruj się!
Wirtualne Mapy - społeczność turystów. Dołącz do nas aby czytać całość artykułów i komentować!
Zbigniew Głąb
Autor
Kategorie
Dla lubiących zwiedzać / Dla rodziny / Dla globtroterów / Dla aktywnych / Atrakcje turystyczne /
Mapy
Powiększ mapę

Gród w centrum miasta

Gród w centrum miasta

Wciśnięte między śródmiejską obwodnicę miasta, blokowisko i linię kolejową starobielskie grodzisko w dalszym ciągu stanowi archeologiczną zagadkę.

Miejsce


Grodzisko znane jest jako miejsce spacerów Bielszczan. Wszyscy znają też pobieżnie jego historię. Pobieżnie, bo pewnych faktów jest niewiele, a jak twierdzą archeolodzy jeszcze wiele zostało tutaj do zbadania. Dzisiejszą pozostałością po grodzisku jest owalny plac o średnicy ok. 210 m i powierzchni 3,2 ha. Był on otoczony podwójnym wałem i fosą o szerokości 10 m, i głębokości nawet do 12 m. Dzisiaj można zobaczyć już tylko zarys fosy. Wały zniknęły. W południowo-zachodniej części placu w XIX wieku usadowił się kościół ewangelicki, do dzisiaj górujący nad tą częścią miasta.


Najłatwiej ustalić koniec


Najmniej sporów budzi upadek grodziska. Datowany jest na około 1400 rok.

Galerie

DSC_0616
DSC_0615
DSC_0614
DSC_0613
DSC_0612
DSC_0611
  i   lubią to.
Stefan Cebula
"Bielsko" wygląda na nazwę pochodzącą od rzeki, tym bardziej że w pobliżu płynie Biała (obecnie raczej Białka). To pasuje do zamku i starego miasta. Natomiast Stare Bielsko położone jest kilka kilometrów od rzeki, w pobliżu jakiegoś strumyka.
Rzeka Białka wypływa ze zbocza Klimczoka i płynie najpierw...
  • 12/02/2013
  • ·
  • Lubię
  • ·
Zbigniew Głąb
znalazłem informację o dokumencie z 1316 roku. Autor informacji przytacza częściowo treść dokumentu, w którym książę cieszyński potwierdza posiadanie przez mieszczan bielskich 4,5 łata roli. Pojawia się tam informacja o tym, że rolę tę kupili wspólnie ze Starymi Bielszczanami. To sugeruje, że istniał...
  • 13/02/2013
  • ·
  • Lubię
  • ·
Zerknij na obrazek ...
Reload Image
... i wpisz cyferki, które widzisz w pole powyżej